En Iyi FPS Alma Yontemleri


Merhaba değerli ziyaretçilerimiz, bir çok kişinin yaşadığı sorunlardan olan FPS sorunu yani "Saniye başına ekrana verilen kare sayısı (Frames Per Second) en üst seviyede tutmak için bir kaç işlem yapacağız.

1.Ekran kartınızın ayarlarını "Performans" ayarına getiriniz.
Bu ayarı AMD veya Nvadia kontrol panelinizden yapıcaksınız.

.
Kontrol paneline ulaşmak için:
AMD Ekran kartı kullanan kişiler aşağıda verdiğimiz yolu izleyebilirler:
Masaütüne gelip sağ tık yapın -> AMD Catalyst Control Center'a tıklayın -> Sol tarafta bulunan kategoriler kısmında 'Oyun' bölümüne tıklayım,'3D uygulama ayarlarına" tıklayıp oradan ayalarınızı Performans olarak ayarlayınız.

Nvadia'nın da kontrol paneli AMD'nin kontrol paneline benziyordur az çok.AMD için verdiğimiz kontrol paneline ulaşımı gözlemleyebilirsiniz.

2.Arkada çalışan programlar.
 Bilgisayarınızın arayüzünde görünmeyen ama arkada işlem yaparak bilgisayarınızı yavaşlatacak olan programları kapatmamız gerekiyor.Bu işlemi ise "Görev Yönetici"nden yapyıyoruz.
Görev yöneticisine ulaşmak için iki yol vardır.
  • Ctrl + Alt + L tuşlarına aynı anda basıp "Görev Yönetici"sini seçmek.
  • Başlat çubuğunun üstene gelin ve farenin sağ tuşuna basın ve oradan "Görev Yönetici"sini seçerek görev yöneticisini açabilirsiniz.
Görev yöneticisini açtıktan sonra üst tarafta bulunan kategoriler kısmından "İşlemler" bölümüne tıklayınız.Windows 8'de ise işlemler ilk başta yer almaktadır.
İşlemler bölümüne geldikten sonra yine üst bölümde bulunan "Bellek" kısmına tıklayınız.Bellek kısmına tıkladıktan sonra size en fazla bellek yiyen programları gösterecektir.Burada oyuna gireceğimiz zaman işe yaramayan programların üstüne tıklayıp "Görevi Sonlandır" yapınız.

3. Bilgisayarı Performan moduna almak.
 Bilgisayarınızı performans moduna aldığınız zaman temada bozukluklar gösterebilir.Oyuna gireceğimiz zaman performans moduna almamız yeterli olacaktır.Oyundan çıktıktan sonra düzeltebilirsiniz.

Masaüstü'n de bulunan Bilgisayarım'a sağ tıklayıp "Özellikler" diyoruz.Sol üst tarafta bulunan kategoriler kısmından "Gelişmiş Sistem Ayarları"na tıklayıp üst menüden 'Gelişmiş'i seçiyoruz ve gelen ekrandan 'Performans'ın bölümünde yer lan 'Ayarlar'a tıklıyoruz.Gelen ekrandan ise "En iyi performans için ayarla"yı seçiyoruz ve uygula & tamam komutlarını uygulayarak çıkıyoruz.
Oyununuzdan çıktıktan sonra aynı sistemle gelip "Bilgisayarım için en iyi olanı Windows seçsin" deyerek eski ayarlarınıza geri dönebilirsiniz.


Oyunlardaki fps sorunları tamemen sizle alakalı olmuyor aynı zamanda oynadığınız oyundada fps sorunu olabiliyor.Bu sorunları çözmek için yama(patch) kullanabilirsiniz.Her oyun için geçerli değildir.


Birincioyuncu.com